18 Temmuz 2018
Kule vinç sektörünün yerli değeri

Kule vinç sektörünün ilk yerli üreticisi TGM, 2001 yılında başladığı üretim çalışmalarını günümüzde de sürdürüyor. Özellikle geniş servis ağı ile ön plana çıkan TGM Kule Vşnç, bir çok önemli projeye kule vinç satışı ve kiralaması yapıyor. TGM'yi, firmanın Yurtdışı Sorumlusu Aslan Doğan ile konuştuk

Kule vinç sektörünün yerli değeri


Her geçen gün büyüyen inşaat sektörünün, buna paralel olarak ihtiyaçları da artıyor. Son zamanlarda büyük konut projeleri ve çok katlı yapıların öne çıktığı sektörde, en çok ihtiyaç duyulan makinelerin başında Kule vinçler geliyor. Sektöre 2011 yılında adım atan TGM Kule Vinç, kule vinç imalat, tadilat ve montaj alanında faaliyet göstermek üzere kuruldu. Kurulduğu günden bu yana yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sektörlere ait kule vinç imalat ve tadilatı, kule vinç bina bağlantı kolları ve çerçevesi, yedek parça gibi pek çok endüstriyel projeyi başarıyla tamamlayan firma, Türkiye'nin ilk yerli kule vinç üreticisi olarak ön plana çıkıyor. Piyasada yaklaşık 350 adet kule vinci bulunan TGM, her ay piyasaya ortalama 5 kule vinç satışı yapıyor. Faaliyete başladıkları 2011 yılı itibari ile yerli üretim yapmaya başlayan firma, Özellikle geniş servis ağı ile ön plana çıkıyor. Çalışan sayısını kısa sürede yüzde 300 arttırarak KOSGEB Genç Girişimci Ödülünün de sahibi olan firma, Türkiye'nin bir çok önemli projesine kule vinç satışı ve kiralaması yapıyor.

Geniş servis ağı

Türkiye’de Avrupa Standartlarında ilk yerli kule vinç üreticisi olan TGM'yi öne çıkaran en önemli özelliğinin geniş servis ağı ve yedek parça tedariği olduğunu ifade eden TGM Dış Ticaret Sorumlusu Aslan Doğan, "TGM Kule Vincin en önemli avantajı güçlü servis ağıdır. Bu sektörde servis ağı çok önemli. Çünkü kule vinçler maliyeti yüksek olan makineler. Bir inşaat makinesi ve ağır yükler kaldırıyor. Bunun sonucunda da ister istemez sorunlar yaşanabiliyor. Bu maliyeti karşılayıp makineyi alan müşterilerde makinede oluşabilecek bir soruna en kısa zamanda çözüm talep ediyorlar" dedi. TGM'nin bu taleplere en kısa sürede cevap vermek amacıyla geniş bir servis ağı kurduğunu ifade eden Doğan, "Çünkü eğer projede kule vinç durursa o proje direk olarak etkileniyor ve işler durma noktasına geliyor. Duran bir inşaat projesi de büyük maddi kayıplara neden olabilir. O yüzden kule vinç en fazla bir gün durabilir. İkinci gün mutlaka tekrar çalışır hale gelmesi gerekiyor. TGM olarak bu konuda bizde gerekli hassasiyeti gösteriyoruz" ifadelerini kullandı. Firmanın servis konusundaki hassasiyetini bir örnek ile açıklayan Doğan, "Buradan yurtdışına makine verdiğimiz zaman herhangi bir arıza olduğunda ekiplerimizi hemen o ülkeye yönlendiriyoruz. Orada sorunu bizzat uzman ekibimiz inceliyor ve sorunu gideriyoruz. Bu konuda müşterilerimizi mağdur etmiyoruz. Bu konuda bir çok olumlu geri dönüş alıyoruz" dedi. TGM'nin bir diğer önemli hizmeti ile ilgili bilgi veren Doğan, “Satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerin müşterilerimiz tarafından kullanılmadığında o kule vinci sahibinden alıp farklı bir firmaya kiralayarak kule vincin boşta kalmasını önlüyoruz” şeklinde ifade etti.

TGM Kule vinç çeşitleri

 
 
 

Kule vinç üretimini Düzcede 18 bin metrekare kapalı, 12 bin metrekaresi açık olmak üzere toplamda 30 bin metrekare alana kurulu fabrikasında yapan TGM, GRT52-42 H 6 TON, GRT60-15 H 8 TONLUK, T/GRT60-15-50 H 8 TONLUK, GRT66-57 H 10 tonluk, GRT70-50 H, 12 tonluk, GRT75-50 H 16 Tonluk, Ve 18 Tonluk kule vinçler üretiyor. Özellikle İran piyasasında 20, 25 ve ya 40, 45 toluk kule vinç üretme talepleri aldıklarını ifade eden Doğan, “Bu talepler doğrultusunda yüksek tonajlı vinçleri de üretecek alt yapıya sahibiz" şeklinde ifade etti. Türkiye'de en çok tercih edilen kule vincin 8 tonluk olduğunun altını çizen Doğan, "Talep geldiği anda üretebiliriz. Fakat sektörden gelen talepler doğrultusunda en çok üretim yaptığımız vinçler 6, 8,10 ve 12 tonluk vinçlerdir. Türkiye piyasasından en çok 8 tonluk kule vinçler tercih ediliyor. Müşterilerimizden çok talep gördüğü için genelde fuarlarda 8 tonluk kule vincimizi ön plana çıkartıyoruz" dedi.

"Kiralama ve satışa aynı mesafedeyiz"

Son zamanların en çok sorulan sorularından birisi olan kiralama mı? Satın alma mı? Sorusuna yanıt veren Doğan, ikisine de aynı mesafede olduğunu belirtti. TGM için önemli olanın müşteri memnuniyeti olduğunu ifade eden Doğan, "Önceliğimiz müşterimizin memnun olmasıdır. Kule vinç ile konut inşaatları daha hızlı ve kaliteli oluyor. Çevreye daha az zarar veriyor. İş güvenliği açısından da daha avantajlı. Bizim için önemli olan, inşaat sektöründe ülkemize hizmet etmek ve büyüyerek yolumuza devam etmektir” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Habere ulaşmak için tıklayınız.